Tuzak, aslinda cok sey anlatiyor…


Asya’da maymun yakalamak icin kullanilan bir cesit tuzak vardir. Bir hindistancevizi oyulur ve iple bir agaca veya yerdeki bir kaziga baglanir.

Hindistancevizinin altina ince bir yarik acilir ve oradan icine tatli bir yiyecek konur. Bu yarik sadece maymunun elini acikken sokacagi kadar buyukluktedir, yumruk yaptiginda elini disari cikaramaz. Maymun, tatlinin kokusunu alir, yiyecegi yakalamak icin elini iceri sokar ve yiyecegi kavrar, ama yiyecek elindeyken elini disari cikarmasi olanaksizdir.

Sikica yumruk yapilmis el, bu yariktan disari cikmaz. Avcilar geldiginde, maymun cilgina doner ama kacamaz. Aslinda bu maymunu, tutsak eden hicbirsey yoktur. Onu sadece onun kendi bagimliliginin gucu tutsak etmistir. Yapmasi gereke tek sey elini acip yiyecegi birakmaktir. Ama zihninde acgozlulugu o kadar gucludur ki bu tuzaktan kurtulan maymun cok nadir gorulur.

Bizi tuzaga dusuren ve orada kalmamiza neden olan sey, arzularimiz ve zihnimizde onlara bagimli olusumuzdur. Tum yapmamiz gereken, elimizi acip benligimizi ve bagimli oldugumuz seyleri serbest birakmak ve dolayisiyla ozgur olmaktir.

Joseph Goldstein

1 Comment

 1. Güzel bir tespit diyebilirim. Simdi bu yazıyı okuyunca, benim de aklıma buna benzer bir hikaye geldi.
  Anlatıvereyim.

  Evvel zaman içinde bir kral at üstünde yola çıkmış. Bir çoban görmüş. Çobanı yanına çağırmış, “sana bir fırsat vereyim, belki hayatının geri kalan kısmını zenginlik içerisinde geçirirsin” demiş.
  Çoban da kabul etmiş tabii.
  Kral, bir kese çıkarmış. Kesenin içi altın ile doluymuş. “Şimdi bir elini bu kesenin içine sokacaksın, ve alabildiğin kadar altın alacaksın. Kese’nin içinden çıkarttığın tüm altınlar senin olacak” demiş.
  Çoban derhal elini sokmuş kesenin içerisine. Kesenin ağzı biraz dar oldugundan, daha çok altın alabilmek için elini sürekli daha derinlere sokmak istemiş. En sonunda kral “hadi acele et” demiş. Telaşa kapılan, daha doğrusu daha çok altın alabilmek için sürekli elini daha derine sokan çoban elini çıkarttığında hiç altın çıkmamış avucunun içinden.

  Bkz : Açgözlülük.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.