Microsoft’un Güç Gösterisi


http://www.microsoft.com/turkiye/haberler/default.mspx

Yıllarca microsoft ürünlerini lisanssız kullandık. Ne kadar profesyonel olsakta illa bir yerlerde lisansız ürün kesin kullanmışızdır. Peki bu bizim Bill amcamızdan daha akıllı olduğumuzun göstergesimiydi? Kendimizi kandırmaktan başka bişi değildi. Microsoft ortalama 25 senedir insanlığa hizmet ediyor. Evet ücretsiz değil, oldukça da yüklü paralar söz konusu ama, arkasında yüzbinlece ekibin çalıştığı dünyanın her yanında anti-sempatizanları bulunan dev bir şirket, bu gün hala bilgisayar dünyasında sağlam yerleri var.

Özgür yazılımlar, yazılımcılar -ki özgürlük başkasının özgürlüğünü kısıtlıyorsa özgürlük değildir- hep microsoft ile uğraştılar. Kimse kimseye kendi ürününü almaya zorlamadı, microsoft sadece ticaretine baktı. Gözlerini para bürüdüyse bile bu bir şirketti ve kârını arttırmak için çalıştı. Peki istese korsan yazılımların önüne geçemezmiydi, pek tabi geçerdi. İşte bu dev kuruluş 20 Şubat’ ta artık evimizde işimizde, gönlü olsun diye akrabamızın, komşumuzun  bilgisayarlarına kurduğumuz tüm XP işletim sistemlerini yavaş yavaş etiketlemeye başlayor.

Ne yapabiliriz, öfkelenip microsofta sayabiliriz belki, ama bunun doğru olmadığını hepimiz biliyoruz. Öyleyse haydi linux’a göç edelim 🙂  tabi kolay değil.

İlk etapta client tarafını linux’a geçirmek daha akıllıca, tabi bir kaç gönüllüyle başlamalı. Düşünsenize, kendi dillerinde ki neredeyse kullanımı en kolay XP işletim sistemi ile ilgili bir sürü, doğru yanlış soru soran son kullanıcıların hepsini birden linux’a geçirdiğinizi :X  Hayal bile edemiyorum, haftalarca yada aylarca bt personelinin yüzüne somurtarak bakıp “niye linux’a geçirdi ki bunlar bizi? windows güzeldi” diye geçirirler içlerinden. Bilgisayarı kapatmak istiyorum ne yapmam gerekir gibisinden duyacağınız sorular sizi çıldırtmazsa gerisi kolay.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.